Dwutygodnik społeczno-informacyjny. Numer 7(7) 30 listopada 2006
Od redakcji
Witam serdecznie wszystkich Czytelników i gorąco zachęcam do lektury naszej internetowej gazety. To już siódmy numer Kotwicy, niezwykły z wielu względów. Zawiera bowiem ważne dla mnie treści jako redaktora prowadzącego – traktuje o ludziach, których darzę szacunkiem i wielką sympatią.
Jest mi niezwykle miło zaprezentować wiernym Czytelnikom wywiad miesiąca: „Można nauczyć się żyć z chorobą”, który z psychologiem Małgorzatą Rupar przeprowadziła Krystyna Karwicka-Rychlewicz.
Małgorzata Rupar jest osobą uroczą, przemiłą i bardzo taktowną, wspaniałą koleżanką. Przekonałam się o tym niejednokrotnie, zarówno w chwilach pogodnych, jak i tych trudnych, pełnych rozterek i wątpliwości. Krystyna Karwicka-Rychlewicz jest dziennikarzem z wieloletnim stażem i doświadczeniem. Jako twórca i redaktor naczelny internetowego Kuriera IDN (www.idn.org.pl/kurier) otrzymała w 2001 roku prestiżową I nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii publikacji internetowych. Mnie osobiście jest bardzo bliska nie tylko jako Szefowa czasopisma „Dobre praktyki” (www.fundacjapln.fr.pl/magazyn), w którym mam przyjemność publikować swoje teksty ale przede wszystkim jako Człowiek, mój nauczyciel i przewodnik po bezdrożach niejednokrotnie trudnej i odpowiedzialnej za słowo sztuki dziennikarskiej.
Ogromnie się cieszę, że mogę zaprezentować naszym Czytelnikom ten wywiad będący wspaniałą, głęboką i jakże osobistą rozmową.
Drugim, niezwykle bliskim memu sercu akcentem bieżącego numeru Kotwicy, jest tekst Karoliny Perdek, niewidomej, utalentowanej dziewczyny. Nawiązanie kontaktu z Karoliną i jej wspaniałym nauczycielem profesorem Bogdanem Golą - podczas pisania artykułu do „Dobrych praktyk” - poświęconego jedynej w Polsce, niewidomej absolwentce Dyrygentury Chóralnej,odczułam jako wielką przyjemność. Dodam, iż ten niewidomy, niesamowity facet, który wymyślił i zrealizował rejs, o którym pisze Karolina, to Romam Roczeń. Człowiek sprawny ponad wszystko - sprawny inaczej – społecznik robiący wiele z myślą o innych ludziach. W zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji IV edycji plebiscytu Człowiek bez Barier został uhonorowany wyróżnieniem – „Człowiek bez Barier 2006”.
W dniu 15 grudnia 2006 roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi SPOZA zorganizuje IV Konferencję poświęconą „Edukacji i systemom wsparcia dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym”. Poniżej, wstępnie prezentuję program Konferencji, więcej informacji dotyczących realizacji projektów: „Przystań – przyjazny mikroświat, przyjazny świat”, oraz „Dzieci spoza…” postaram się zamieścić w następnym numerze dwutygodnika.
Z życzeniami przyjemnej, ciekawej lektury oddaję do dyspozycji Czytelników ten kolejny już numer naszej elektronicznej Gazety, jednocześnie zachęcając wszystkich serdecznie do jak najczęstszych, bezpośrednich, powiedziałabym roboczych, kontaktów z zespołem redakcyjnym Kotwicy.
Grażyna Przybysz
Byłam "dzieckiem spoza"...
Dawno temu, w małym podgórskim miasteczku urodziła się dziewczynka. Dziecko miało małą wagę, było niewidome oraz miało dziwnie poskręcane nogi. Jedna ze stópek wykręcona była nienaturalnie piętą do góry, a obie nogi były splecione ze sobą. Lekarze natychmiast orzekli, że dziecko będzie kaleką do końca życia, że prawdopodobnie nie będzie chodzić.
Ciekawostki statystyczne
„Ciekawostki statystyczne” o osobach niepełnosprawnych. W Polsce żyje 5,4 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 14,3% społeczeństwa. Oznacza to, że co siódmy mieszkaniec kraju jest osobą niepełnosprawną.
IV konferencja "Dzieci spoza..."
"Edukacja i systemy wsparcia dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym"
Inspiracje
W życiu każdego, nawet najbardziej przeciętnego Kowalskiego, który jada na obiad schabowego i komentuje skandale polityczne, wiara jest wartością znajdującą się na piedestale moralności, etyki. Polacy, jako jeden z najbardziej wierzących narodów, dzielą się w dzisiejszej dobie na kilka typów kanonu katolickiego.
Metody oswajania stresu
Jeżeli nie możesz czegoś wyeliminować, postaraj się przynajmniej niepożądany stan zminimalizować, czyli inaczej mówiąc, próbuj ograniczyć skutki! Właśnie tak należy postąpić w starciu ze stresem, aby zredukować jego szkodliwe działanie.
Można nauczyć się żyć z chorobą
Rozmawiamy z Małgorzatą Rupar - psychologiem, od wielu lat pracującą z osobami niepełnosprawnymi. Sama jest też osobą niepełnosprawną - I grupa inwalidzka z powodu postępującego zaniku mięśni. Od 1993 roku porusza się na wózku, w życiowych czynnościach potrzebuje pomocy innych. Jest mężatką, ma córkę Ewelinę - absolwentkę socjologii.
Niezbędnik - akty prawne
Od 1 maja 2004 r. obowiązują nowe zmodyfikowane przepisy dotyczące zasiłków stałych. Zostały one włączone do systemu zreformowanych świadczeń rodzinnych. Obecnie zasiłek stały to świadczenie pielęgnacyjne, które przysługuje jedynie rodzicom lub opiekunom faktycznym pod warunkiem, że wystąpią do sądu o przysposobienie dziecka.
Spotkanie z Hanną Gronkiewicz-Waltz
7 listopada w siedzibie Partnerstwa IW EQUAL „Niepełnosprawni - samodzielność, rodzina, rehabilitacja, edukacja, praca - system zintegrowany” w Pałacu Kultury i Nauki odbyło się spotkanie z kandydatką PO na urząd prezydenta m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Szkolenia nt. pisania projektów do Europejskiego Funduszu Społecznego
W listopadzie 2006 r. uczestniczyłam w seminarium i dwudniowym szkoleniu pt. „Tworzenie projektu do Europejskiego Funduszu Społecznego” zorganizowanym w Pruszkowie przez Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS (www.boris.org.pl). Europejski Fundusz Społeczny (EFS) - to jeden z pięciu Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej, który finansuje projekty dotyczące rynku pracy.
Trudność funkcjonowania w szufladce
Dzieci w wieku gimnazjalnym rozwojowo znajdują się w bardzo niewygodnej sytuacji – z jednej strony bardzo potrzebują uczestnictwa w grupie, jej akceptacji, poczucia przynależności, z drugiej – chcą poczucia bezpieczeństwa, miłości, akceptacji od dorosłych opiekunów. Jak to pogodzić?
Zaproszenie na konferencję
Zaproszenie na konferencję