Radosne Maluchy w Nowej Gazecie Praskiej

"Radosne maluchy z Targowej" to artykuł w Nowej Gazecie Praskiej nr 14 (433) z dn. 7.07.2010 r.
 Cały tekst artykułu:

Radosne maluchy z Targowej

Stowarzyszenie SPOZA działa na Pradze od listopada 1998 roku. Od 5 lat ma status organizacji pożytku publicznego. Niesie pomoc osobom dorosłym i dzieciom z problemami emocjonalnymi, organizując terapię w otwartej dziennej placówce.

W Ośrodku Terapeutyczno-Edukacyjnym na ulicy Targowej 66 (lokale nr 23 i 30) dzieci, młodzież i dorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności, mogą uzyskać bezpłatną fachową pomoc. Stowarzyszenie prowadzi poradnię dla dorosłych, która pomaga w aktywizacji społecznej i zawodowej poprzez poradnictwo psychologiczne, doradztwo zawodowe, konsultacje brokera edukacyjnego i prawnika. Dzieci w wieku 6 - 16 lat, z orzeczeniem o niepełnosprawności, objęte są specjalistyczną pomocą psychologa, pedagoga, logopedy, reedukatora, doradcy zawodowego.

Od 2007 roku w lokalu na Targowej prowadzone jest także miniprzedszkole "Radosne maluchy". Środki na tegoroczną edycję uzyskano dzięki programowi, przygotowanemu na konkurs Akcja społeczna "Warto być ZA". Z kilkuset programów z całej Polski kapituła wybrała 10; wśród nich ten, który zgłosiło Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi "SPOZA".

Od września 2009 do końca czerwca bieżącego roku, trzy razy w tygodniu na trzygodzinne zajęcia miniprzedszkola przychodziło 10 - 15 dzieci (3 - 5 lat) z 7 wielodzietnych rodzin, głównie z Pragi. 90% tych maluchów pochodzi z rodzin, dotkniętych bezrobociem.

"Na początku były to dzikuski, nastawione tylko na oglądanie telewizji" - mówią panie ze Stowarzyszenia. W miniprzedszkolu spotkały się z nową dla nich formą porozumiewania się: nie trzeba krzyczeć, by być wysłuchanym.

Dla dzieci z dużymi wadami wymowy indywidualne zajęcia prowadził logopeda. Były zajęcia z muzykoterapii i dogoterapii. Zorganizowano bardzo dużo wycieczek do parku, kina, teatru, do stadniny koni "Ławra". Wspólnie świętowano urodziny dzieci.

Na uroczyste obchody Dnia Matki i Dziecka radosne maluchy i ich mamy pojechały do Choszczówki. W Dzikim Zakątku czekał na nich świetny plac zabaw. Był konkurs na malowanie buzi, pełna atrakcji lekcja wychowania fizycznego; po śniadaniu - zabawy z tańcem i śpiewaniem. Mamy recytowały długi wiersz i otrzymały dyplomy. Na zakończenie dzieci dostały dyplomy i prezenty. Drugie śniadanie ufundował Klub "Huśtawka", hot dogi - IKEA Targówek.

Uroczyste było także zakończenie roku przedszkolnego. Maluchy dostały upominki: buciki, stroje sportowe, piórniki, farby; najstarsze, które od września będą uczęszczać do "zerówki" - wyprawki szkolne.

"Tu zawsze jest wesoło. Nikt się nie nudzi. Panie zawsze mają nowe pomysły i nikt tu nie marudzi. W poniedziałki mamy gości - pieski, nasi przyjaciele; w środę śpiewamy, w piątek są warsztaty dla taty i mamy. Z żalem wielkim i smutkiem się rozstajemy" - pod tymi słowami na dyplomie dla grona SPOZA - Radosne Maluchy, podpisali się: Albert, Andrzej i Sandra z mamą i tatą.

Na miniprzedszkole "Radosne Maluchy" od września do grudnia bieżącego roku Stowarzyszenie "SPOZA" pozyskało środki z Biura Edukacji m.st. Warszawy. Więcej informacji o Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi SPOZA na stronie www.spoza.org.pl kontakt telefoniczny: 22 618-34-06, 22 618-05-62.

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
Przekaż 1%