Prezentacja metod pracy w ramach projektu "Przystań..."

Podróż bez biletu

Podczas zajęć terapii grupowej zdarza się, że zapraszamy dzieci w podróż w wyobraźni.

Na każdego człowieka w dzisiejszych czasach oddziaływuje ogromna ilość bodźców. Nigdy dotychczas w historii ludzkości nie trzeba było przetwarzać w tym samym czasie tak wielu spostrzeżeń, podejmować tak wielu decyzji, rozwiązywać tylu problemów, „walczyć” o pierwszeństwo.

Dzieci w dzisiejszych czasach są „ przeładowane” zajęciami w szkole, zajęciami pozalekcyjnymi, bombardowane tv, komputerem, muzyką, reklamą. To wszystko ma jednak swoją cenę… Stres, niepokój, bezsenność, lęki, nadwrażliwość, ucieczka w objawy chorobowe. Podróże w wyobraźni mają większy wpływ na rozwój człowieka wtedy, gdy podejmuje się je w stanie głębokiego odprężenia. U dzieci często droga do odprężenia biegnie poprzez przeżycie napięcia, dopiero, gdy wyczerpią swą ruchliwość, stają się zdolne przyjąć spokój.

Podczas zajęć dbamy o to, aby dzieci mogły położyć się na materacach, w dogodnej dla siebie pozycji. Ważne jest, aby z zewnątrz docierało jak najmniej bodźców (zamykamy okno, wyłączamy telefon). Wybór tematów dla poszczególnych podróży w wyobraźni jest ogromny, opowiadania nie poprzestają tylko na powierzchownym przedstawieniu wydarzeń, ale angażują uczucia dzieci. Podczas „podróży” odczuwają one pozytywne, ale i negatywne uczucia (smutek, żal, gniew, złość). Podróże w wyobraźni nie służą tylko do „uspokajania” , są też takie, które pobudzają do działania, do przeżycia przygody. Wychodzimy z założenia, że ten kto poznał, przeżył niepokój, potrafi z całą świadomością przeżyć też i spokój.

Pragniemy aby dzieci „weszły” jak najdalej w świat fantazji. W czasie swych podróży w wyobraźni mogą osiągnąć upragniony cel, a tym samym nabierają przekonania, że wkrótce będą umiały osiągnąć go także w swoim życiu. Dzieci (dorośli również!), które otwierają się na źródła własnej wyobraźni i podświadomości uzyskują dostęp do pełni życiowej siły, a więc swoich możliwości.

Zdobywają tym samym więcej wolności w podejmowaniu życiowych decyzji, zachowując jednocześnie spokój, opanowanie. Uczą się polegać na swojej sile (ukrytej w głębi podświadomości).

A więc

   - Połóż się teraz i zamknij oczy…
   - Wyobraź sobie, że widzisz brzeg morza…
   - Patrzysz, jak przypływają i odpływają fale, przypływają i odpływają jednocześnie…
   - Czujesz, że ogarnia Cię spokój…

Wizualizacja jest naturalną zdolnością wszystkich ludzi, lecz rozwijana i ukierunkowana staje się bardzo skuteczną techniką rozwijania celów życiowych. Polega ona na umiejętnym tworzeniu obrazów w wyobraźni, tak aby nabierały mocy stawania się rzeczywistością (za: Shaki Gawain, 2001)

Autor : Hanka Bielak.

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
Przekaż 1%